Hizan Yayla Süzme Çiçek Balı


Türkiyenin en kaliteli ballarından hizan ballı köyü süzme çiçek balıBal arıların bitkilerden topladıkları nektar ve salgılardan meydana gelir. Arılar ortalama 20 milyon yıldır Bal yaptıkları bilinmektedir. Bal arılarından oluşan bir gurupta bir ana arı, on binlerce işçi arı ve yüzlerce erkek arı bunmaktadır. Bunlar bir kovan içerisinde yaşarlar. Bal arısı gurubu tüm faaliyetlerini, kovan içerisinde, kendi vücudundan salgıladığı balmumu ile oluşturduğu peteklerde yürütür. Nektar, genellikle çiçeklerden toplanan şeker, su ve bazı başka eser miktardaki maddeleri içeren ve arının bal kesesinde kovana taşıdığı sıvıdır.
Bal arıların çiçeklerden topladığı nektarın, kendi vücutlarından salgıladıkları bir takım enzimlerle işlenmesi sonucu, dayanıklı, yoğun ve yüksek besin değeri içeren bir gıda maddesine dönüştürülmesi ile elde edilir. 450 gr. bal elde etmek için, 17.000 arı ortalama 10 milyon çiçeği gezmek etmek durumunda kalır. Market raflarına 1 kg bal üretmek için arı gurubu dünyanın çevresini 6 kez dolaşacak kadar uçmak durumunda kalır.
HAKİKİ BALI NASIL ANLARIZ : Balın iyisi damak tadından vede kokusundan anlaşılır. Ağzımıza aldığımızda bal çabuk erir. Karakovan peteği erimesi hızla olur. feni petekte damakta sakız gibi kalır. Karakovan petek balı siyah olması şart değil siyahıda olur,kızılı ve beyazıda kalite olarak aynıdır. yalnız şifa için koyu renklerdeki petekleri öneririz.
BALIN SAKLAMA ŞEKLİ : Şemdinli Petek balı aşırı sıcakta güvelenir aşırı soğuk havada donar. bunun için oda sıcaklığında muhafaza etmeliyiz. NOT : ÇİÇEK BALI DONAR...
KARA VE BEYAZ BALIN FARKI NEDİR ? : Beyaz peteğe ANA arı üzerinde işlem yapmadığı için, beyazlığını korumaktadır. ANA arı beyaz peteğe işlem yaparsa, yavru üremesi,çiçek tozu,(polen) stoku yapar ise petek kademe kademe sarılaşıp,koyulaşır ve daha sağlıklı işlenmiş BAL halini alır.
KARAKOVAN BALI NASIL OLUŞUR ? Karakovan PETEK balı arı tamamen her şekillerde görünen petekte işlemleri kendisi yapar.doğaldır.
FENİ PETEK NASIL OLUR : fenni petek ise karakovandan farklı işlemlerle olur. arının ürettiği mumlar çıtaya göre kalıplanıp arı kovanına bırakılır. incecik bir petek iken arı hepsini kabartarak balı,poleni ve yavru üremesini gerçekleştirir.
SÜZME BAL NASIL YAPILIR : Süzme Balın kalitelisi çerçeve 3 / 2 sini sırlanarak alınır aksi halde bal kıvamını almadan alınırsa, o BAL da ekşime olur ve erken rutubet kapıp bozulur. Vede cıvık olur.
BAL BOZULURMU ? : Bal rutubet almadığı sürece bilim adamlarının açıklamlarına göre balın ömrü 3000 yıldır. 
BAL NASIL SAKLANIR : Bal aşırı sıcak güvelenir. aşırı soğuktada donar. BALI kesinlikle buzdolabı yada derin dondurucularda saklamayalım. kaliteli bal donar. oda sıcaklığında muhafaza etmenizi öneririz.
DONAN SÜZME BALDAN NASIL FAYDALANIRIM : Donan süzme balımızı bulunduğu kapta kapla ile en az 40 'C sıcak suda çözülmesi mümkündür.Çözülen bal eski lezettinde kalır.Anket

SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ ?

Baglantılar

Saat/Tarih

Piyasalar

Hava durumu

Bu Sayfayı Paylaş


Facebook Twitter MySpace Google
Daha Fazla...
Copyright © www.hizankarakovanbali.com
Bu websitesi webservis hosting paneli tarafindan olusturulmustur